NIEDZIELA 20.10.2019

Walcz!

Wybierz sobie mężów i wyrusz z nimi do walki z Amalekitami. Ja jutro stanę na szczycie góry z laską Bożą w ręku.

                                                                                                                                Wj 17, 9

 Prawdziwa modlitwa jest walką. Niekiedy na śmierć i życie, aż do całkowitego wyczerpania. Ponieważ tylko o to, co jest dla mnie naprawdę najważniejsze, będę walczył do końca. Nie odpuszczę, jeśli na czymś mi zależy. To nie z powodu lenistwa, czy dla wygody Mojżesz siada na głazie, a jego towarzysze podtrzymują jego ręce, żeby miał je cały czas wzniesione ku Bogu. Te czynności wyrażają wolę walki ponad ludzkie siły. Byłby Mojżesz okrutnym hipokrytą wysyłając Jozuego do bitwy, podczas gdy sam siedziałby bezczynnie na górze patrząc, co będzie się działo.

 

Byłby jak ów bezbożny sędzia, który za nic miał przychodzących do siebie ludzi. Ale nawet on został w końcu zwyciężony. A bitwę z nim wygrała bezbronna wdowa. Zapewne także uboga, gdyby bowiem była bogata, bez wątpienia adwokat od razu zająłby się jej sprawą. Okazało się jednak, że nie były jej potrzebne pieniądze Zwyciężyła waleczna wytrwałość.

 

Prawdziwa modlitwa jest walką. Niekiedy na śmierć i życie. Czy kiedykolwiek wołałeś do Boga nieustannie dniem i nocą? Czy modliłeś się tak, jakby od skutku tej modlitwy miało zależeć czyjeś lub twoje życie? Czy modliłeś się tak długo, że aż opadłeś z sił? Czy kościelny musiał cię wypraszać z kościoła, żeby móc go zamknąć na noc, bo nadal wołałeś do Boga w ważnej dla ciebie sprawie? Czy zmęczyłeś się kiedykolwiek na modlitwie?

 

To nie są pytania mające wyłonić modlitewnego rekordzistę długodystansowca. To pytania o wiarę.   O to samo bowiem pyta Pan: Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie? Modlisz się zatem, bo „tak wypada”, bo „tak trzeba”, bo „tak mnie wychowano”, czy dlatego, że wierzysz? Jeśli zaczniesz traktować modlitwę jak walkę, przestanie ci się ona dłużyć, przestanie być nudna i zobaczysz, że wcale nie jest bezowocna.