NIEDZIELA 12.01.2020

Woda bez granic

Ponad wodami głos Pański, Pan ponad wód bezmiarem.

Ps 29, 3

 

Wyobraź sobie, że całą powierzchnię Ziemi pokrywają wody oceanu. Wody, których nie da się ani ogarnąć wzrokiem, ani zmierzyć. Nie można nawet wyobrazić ich sobie.

 

Wyobraź sobie, że w twojej kuchni na stole stoi szklanka i cały ten bezmiar wód znajduje się właśnie w niej.

 

Wyobraź sobie, że wypijasz wodę ze szklanki i wówczas twoje wnętrze wypełnia ów bezkres oceanu.

 

Działanie Boga jest niczym woda, która wypełnia każde miejsce, do którego tylko może wpłynąć. Nie potrafimy wyobrazić sobie ogromu i zasięgu tych wód. A równocześnie ta nieogarniona łaska daje się niejako zamknąć w skutecznych znakach, jakimi są sakramenty święte. Chrystus pozostawił w Kościele pełnię swojego zbawczego działania. Co więcej, ta pełnia ma moc zmieścić się w człowieku. Ocean bez miary – we wnętrzu ludzkiej duszy.

 

Każdy z nas – ochrzczonych świętuje dziś rocznicę początku tej drogi. Dzień własnego chrztu. To wówczas po raz pierwszy niezmierzone bogactwo działania Boga napełniło po brzegi nasze życie, czyniąc z nas dzieci Jego samego.

 

Nie starczy całego życia, byśmy zgłębili ten ocean. Jednakże próbujemy zanurzyć się w tę głębinę. Chcemy poznawać tę Wodę bez granic, uczyć się w niej żyć. Skoro bowiem Niezmierzony potrafi zamieszkać w człowieku, oznacza to, że i sam człowiek powołany jest do życia bez granic.