NIEDZIELA 21.03.2021

Aby móc Go poznać

„Panie, chcemy ujrzeć Jezusa”.

 J 12, 21b

 

Jego popularność rosła z dnia na dzień. Już nie tylko ze względu na niespotykaną dotąd moc nauczania czy też dokonywane przez Niego cuda. Coraz częściej mówiono o tym, że faryzeusze zamierzają Go zabić. Zatem warto było dołożyć trudu, by choć raz móc Go zobaczyć na własne oczy. On sam jednak miał kiedyś powiedzieć o cisnących się tłumnie do Niego, że będą patrzyli oczami, a nie będą widzieć.

 

 

Stojący tłum to usłyszał i mówił: „Zagrzmiało!”.

 J 12, 29

 

Zdania były podzielone. Podobnie, jak wcześniej nad Jordanem. Jedni utrzymywali, że był to grzmot lub nagły powiew wiatru, inni słyszeli głos anioła, jeszcze inni zaprzeczali, by cokolwiek nadzwyczajnego się wydarzyło. Tak, jakby słuchali uszami, a nie rozumieli.

 

 

…Ująłem ich za rękę, by wyprowadzić z ziemi egipskiej.

 Jr 31, 32

 

Izrael okazał się nieposłusznym dzieckiem. Nawet wzięty za rękę i prowadzony, wyrywał dłoń z dłoni swojego Ojca. Bóg dał mu się poznać przez wypowiedziane słowa i ewidentne znaki uczynione z mocą w Egipcie oraz w drodze do Ziemi Obiecanej. W końcu związał się przymierzem ze swoim ludem, który jednak przymierze to odrzucił. Jak gdyby chciał się wyrzec swojego Wybawcy.

 

 

Wszyscy bowiem od najmniejszego do największego poznają Mnie, mówi Pan, ponieważ odpuszczę im występki, a o grzechach ich nie będę już wspominał.

 Jr 31, 34b

 

Bogu pozostało jeszcze jedno: dać się poznać przez bezwarunkowe przebaczenie.