NIEDZIELA 18.09.2022

Ludzie

„Ile jesteś winien mojemu panu?” Ten odpowiedział: „Sto beczek oliwy”. On mu rzekł: „Weź swoje zobowiązanie, siadaj prędko i napisz: pięćdziesiąt”.

 Łk 16, 5n

 

Ludzie potrafią być nieuczciwi. Posługują się pochlebstwem i oszustwem. Są hipokrytami. Dla własnych korzyści potrafią poświęcić bardzo wiele, nawet swoją własną opinię. Zależy im bowiem jedynie na tym, by osiągnąć z góry upatrzony cel, nawet jeśli ich działanie jest ewidentnie bezcelowe.

 

Będziemy kupować biednego za srebro, a ubogiego za parę sandałów, i plewy pszeniczne będziemy sprzedawać.

 Am 8, 6

 

Ludzie potrafią być podli i wyrachowani. Nie zależy im na losie drugiego człowieka, ale na własnym zysku. Wszystko to, co robią ma opłacać się właśnie im. Zasady takie jak sprawiedliwość, wierność czy prawda stoją u nich na półce hierarchii wartości nieopodal bajek dla dzieci. Zresztą nieprzypadkowo, są to przecież normy, według których w sposób naturalny postępuje dziecko niezepsute jeszcze przez dorosłych.

 

Chcę więc, by mężczyźni modlili się na każdym miejscu, podnosząc ręce czyste, bez gniewu i sporów.

 1 Tm 2, 8

 

Dłonie dziecka zazwyczaj są brudne, tymczasem ręce ludzi dorosłych bywają czyste i zadbane, lecz niestety plugawe. Potrafią wyciągać się i ściskać prawą dłoń w geście powitania, podczas gdy lewa zaciśnięta jest na rękojeści noża…

 

Kto w bardzo małej sprawie jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w bardzo małej sprawie jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie.

Łk 16, 10

 

Lecz ty przecież już dość długo żyjesz na tym świecie i doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jacy są ludzie. Ale jest jeszcze ważniejsza kwestia. Jakim człowiekiem jesteś ty?