Katecheza 1. Pozwól płynąć wodzie

Zadanie:

Spróbuj odnaleźć datę swojego chrztu świętego. Jeśli nie znasz jej – skontaktuj się z parafią chrztu i poproś o tę informację. Dowiedz się, kto udzielił Ci tego sakramentu. Zacznij odświętnie przeżywać rocznicę chrztu: możesz wziąć udział w Eucharystii, przystąpić do spowiedzi. W okrągłą rocznicę chrztu możesz odbyć pielgrzymkę do kościoła, do chrzcielnicy, w której narodziło się Twoje życie łaski, żeby tam podziękować za nie. Módl się za księdza, który Cię ochrzcił.

Konspekt:

Katecheza 2. Płytko czy głęboko?

Zadanie:

Znajdź odpowiedni czas (przynajmniej kwadrans) i miejsce, by w skupieniu móc czytać i rozważać Słowo Boże. W Nowym Testamencie odszukaj List św. Pawła do Rzymian, rozdział 6, wiersze: 3-11. Poproś Ducha Świętego o światło, by pomógł Ci zrozumieć sens czytanych słów. A następnie, czytając powoli tekst, spróbuj odnieść jego treść do swojego życia. Uświadom sobie, że to właśnie Ty jesteś adresatem tych słów. Do tego ćwiczenia możesz wracać wielokrotnie, jeśli czujesz taką potrzebę.

Konspekt:

Katecheza 3. Od nawrócenia do wtajemniczenia

Zadanie:

W sobotę znajdź odpowiednie miejsce i czas na to, by w skupieniu przeczytać czytania mszalne nadchodzącej niedzieli. Niech będzie to Twoje osobiste przygotowanie do mszy świętej, podczas której znów usłyszysz te same fragmenty biblijne. Jeśli masz takie możliwości, postaraj się, by było to czytanie rodzinne, wraz ze współmałżonkiem, dziećmi. Do tego ćwiczenia możesz wracać wielokrotnie, jeśli czujesz taką potrzebę.

Konspekt:

Katecheza 4. Wyrzekam się szatana

4

Zadanie:

Idąc do kościoła weź ze sobą naczynie. Zabierz do domu wodę święconą, aby mieć ją pod ręką, tam gdzie mieszkasz czy pracujesz. Zanurzenie w niej dłoni i uczynienie znaku krzyża może być formą modlitwy porannej lub wieczornej, na początku pracy, czy też przed wyjściem z domu albo po powrocie do niego. Ten prosty znak będzie Ci przypominał o godności dziecka Bożego, którą posiadasz. Będzie też konkretnym umocnieniem w momentach pokus, trudności, lęku i niewyjaśnionych obaw.

Konspekt:

Katecheza 5. Ochrzczony – zatopiony!

3

Zadanie:

Chrzcielnic jest wiele, ale każda z nich mówi o jednym Źródle łaski. Znajdź czas na modlitwę przy chrzcielnicy w którymkolwiek kościele. W skupieniu uklęknij czy stań obok tego źródła, z którego czerpano przy chrztach setek czy tysięcy ludzi, a może i Twoim własnym, i wypowiedz modlitwę wdzięczności za ten sakrament; za wodę, w której Cię zanurzono, dzięki czemu zginął twój grzech, a narodziło się w Tobie nowe Boże życie. 

Konspekt:

Katecheza 6. Bądź mesjaszem!

2

Zadanie:

Jako ochrzczony, uczestniczysz w jedynym kapłaństwie Chrystusa. Podczas każdej Eucharystii ty również składasz ofiarę. Wybierz dzień, by przeżyć mszę świętą ze zwróceniem uwagi na następujące jej momenty: 1. Wzbudzenie intencji przed rozpoczęciem (za co/za kogo chcę się modlić? Co przynoszę ze sobą i co dziś chcę Bogu ofiarować?), 2. Wezwanie kapłana: „Módlmy się” (ponawiam swoją chęć ofiarowania tego, co przynoszę ze sobą), 3. Wezwanie kapłana: „Módlcie się, aby moją i waszą ofiarę…” (uświadamiam sobie, że wraz z Ofiarą Chrystusa, Bóg przyjmuje i moją ofiarę), 4. Komunia święta (przyjmując chleb przemieniony w Ciało Zbawiciela, chcę przyjąć także to, co trudne w moim życiu).

Konspekt:

Katecheza 7. Wybielić życie

1

Zadanie:

Niedziela to dzień świętowania zmartwychwstania Chrystusa, ale także otrzymania nowego życia w sakramencie chrztu. Postaraj się podkreślić wyjątkowość tego dnia przez odświętny strój. Załóż go i noś nie tylko na czas Eucharystii, ale możliwie przez cały dzień. Niech przypomina Ci on białą szatę otrzymaną na chrzcie świętym, oznaczającą przyobleczenie się w Chrystusa.

Konspekt:

Katecheza 8. Niech ta świeca płonie

pexels-photo-278823

Zadanie:

Spróbuj odnaleźć swoją świecę chrzcielną. Zapal ją kiedyś w trakcie osobistej modlitwy, na przykład na zakończenie dnia. Niech to będzie akt wyznania wiary w obecność życia Boga w Tobie od momentu chrztu. Jeśli jej nie posiadasz – zatroszcz się o nową. Przyda Ci się ona podczas obrzędów Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę

Konspekt:

Katecheza 9. Odważyć się na świętość

katecheza8

Zadanie:

W momencie chrztu świętego nadano Ci imię. Zapewne jest to imię jakiegoś świętego. Z okazji sakramentu bierzmowania przyjąłeś imię innego patrona. Być może masz jeszcze innych świętych szczególnie Ci bliskich, jak choćby patrona parafii, z której pochodzisz. Stwórz z ich imion litanię. Włącz ją w rytm Twojej codziennej modlitwy. Niech to będzie litania do „Twoich” świętych.

Konspekt:

Konspekt do pobrania już wkrótce

Katecheza 10. Skarby z dna oceanu

writing-notes-idea-conference

Zadanie:

Jest to zadanie dla tych, którzy są rodzicami chrzestnymi. Od dziś przed każdą spowiedzią świętą, podczas rachunku sumienia, zapytaj siebie o to, jak wypełniasz obowiązki rodzica chrzestnego? Jak wygląda Twoja troska o rozwój duchowy dziecka? Czy nie masz w tej dziedzinie zaniedbań? Czy nie jesteś dla tego dziecka przykładem byle jakim, złym, a może zgorszeniem? Czy przykład Twojego życia dziś, mógłby być motywacją w stronę dobra dla Twojego dziecka?

Konspekt: