W oczekiwaniu na Wodę

    W ostatnim, najbardziej uroczystym dniu święta, Jezus stojąc zawołał donośnym głosem: «Jeśli ktoś jest spragniony, a wierzy we Mnie – niech przyjdzie do Mnie i pije! Jak rzekło Pismo: Strumienie wody żywej popłyną z jego wnętrza». A powiedział to o Duchu, którego mieli otrzymać wierzący w Niego; Duch bowiem jeszcze nie był dany, ponieważ Jezus nie został jeszcze uwielbiony. 

J 7, 37-39

    Otwierając Biblię, trudno nie zauważyć wciąż powracającego motywu wody, z wielością jego znaczeń i bogactwem symboliki. Jako taki, znajduje swoje odzwierciedlenie w niezliczonych wytworach sztuki sakralnej. Ale nie tylko takiej. Woda, jako żywioł groźny a zarazem budzący zachwyt, był i wciąż pozostaje tematem wielu prac artystów grafików, malarzy, rzeźbiarzy czy architektów.

    Zapraszamy Cię do udziału w paschalnej wędrówce artystycznymi i biblijnymi szlakami wody. Od dnia Zmartwychwstania aż do Zesłania Ducha Świętego uzyskasz dostęp do kolejnego dzieła sztuki oraz towarzyszącego mu krótkiego fragmentu tekstu liturgicznego. Pozwól poprowadzić się tym dwom przewodnikom. Pozwól ponieść się Wodzie!